Комп'ютерна Академія STEP IT - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Поради при працевлаштуванні — як отримати сумлінного роботодавця і працювати з ним роками

IT STEP Academy

Освіта для дорослих

Soft-skills

18.11.2022

2079 переглядів

Робота для фахівців-початківців створює різні враження. Одні знаходять компанію мрії. Інші засмучуються: витрачають час, проходять десятки співбесід. Гірше, якщо не заплатили за роботу або вказали в договорі ставку, меншу за ринкову.

Ми підготували статтю з тривожними знаками з боку роботодавця: від картки вакансії до співбесіди. Зберігайте статтю в закладки, діліться з друзями. 

Не приймайте поради, як належне. Не в кожній компанії обманюють на гроші або беруть на безкоштовне стажування у 2-3 місяці.

Не поспішайте надсилати резюме. Проаналізуйте вакансію і компанію

Опис вакансії — перший крок в пошуку роботи. Це візитка для претендента: показує обов'язки, графік, соцпакет, заробітну плату. 

 

============================================================

Як виглядає ідеальна картка вакансії

Якщо у вашому варіанті немає пункту про зарплату або бонуси — це не привід проходити вакансію завчасно. Можливо, рекрутер не постарався заповнити картку. Або умови роботи звикли обговорювати на співбесіді.

  • Детальний опис умов роботи в компанії. Наприклад: «Розробка сайтів фінансового сектору, віддалений графік з 9 до 18. Вихідні — субота, неділя».

  • Чим займається компанія. Посилання на соцмережі, сайт — щоб дізнатися про команду в деталях.

  • Конкретна заробітна плата або вилка: «Платимо 20-40 тисяч гривень, залежно від досвіду роботи».

  • Прохання надіслати портфоліо з прикладами робіт.

  • Якщо у вакансії вказують бонуси — важлива причина. Як отримати винагороду?

Такі картки зустрічаються рідко. Щоб дізнатися деталі, доведеться шукати на сайті та в соцмережах, запитувати на співбесіді та в листуванні.

============================================================
 

Далі ми розкрили 4 ситуації. Вони покажуть «жовте світло» — стимул ще раз подумати перед працевлаштуванням у компанію.

Картка вакансії з розмитими вимогами. Наприклад, знання чотирьох і більше мов програмування — без прив'язки до конкретних завдань.

Виглядати може так: «Розробник на С +. Вітається знання JS, роботи в Linux.»

Казкові умови роботи. Коли у вакансії пишуть про роботу в будь-який час з 8:00 до 23:00 — це може означати дві речі: або робота без графіка, або рекрутер правий і можна вибрати зручний час. У першому варіанті часто пропонують працювати вночі та у вихідні.  

Можливо, що люди працюють з американцями. Тоді потрібно підлаштовуватися під вечірній або нічний графік. Дивіться на локацію компанії. 

В інших варіантах орієнтуйтеся на стандартний для України 8-годинний день, 40 годин на тиждень.

Заробітна плата для Junior на рівні Middle+. Вакансію легко перевірити — подивитися схожі пропозиції інших компаній. Якщо зарплати відрізняються у 2-3 рази — можливо, здобувача намагаються обдурити.

Людина охоче йде за зарплатою. А за фактом отримує проблеми: перепрацювання, обіцянки виплатити зарплату і несподіване звільнення. Так працює конвеєр у недобросовісних компаніях.

Вакансія висить на сайті місяцями. Або то зникає, то з'являється. Роботодавець не визначився з посадою — відкривати чи ні. Ще варіант — придивляється до кандидатів, бо це робота з високим рівнем відповідальності. Наприклад, писати код для охоронних систем або будувати архітектуру безпеки рівня Пентагону.

Якщо вакансія часто актуальна — співробітники можуть йти після випробувального терміну. Завищені очікування керівництва, зарплата нижча за ринок або не підійшли під вимоги колективу.

Побачили таку пропозицію — запишіть у блокнот окремим списком. Заради інтересу перевірте через 2 тижні, місяць. Буває, що вакансія висить роками — людину взяли, а рекрутер не скасував заявку.

Якщо покликали на співбесіду — аналізуємо поведінку та відповіді інтерв'юерів 

Завжди перевіряйте співрозмовників. Люди показують «жовтий сигнал» частіше, ніж сторінка з вакансією, бо можуть розповісти про компанію більше. Ось кілька частих прикладів.

Інтерв'юер ставить загальні запитання. Коли програміста на C++ запитують про все, крім прямих робочих обов'язків — варто насторожитися. 

Яку каву любите?

Як із другою половинкою? Це заважає робочим стосункам.

А що робите на вихідних?

Буває, що рекрутер новенький. Він ще не вивчив умови роботи за вакансіями і спілкується з усіма кандидатами. А після співбесіди виявиться, що керівник шукав не розробника на C++, а системного адміністратора.

Ще варіант — керівник найняв кадрове агентство. Ті не стикалися з наймом IT-фахівця. Результат співбесіди — керівництву потрібен не той фахівець. Ви витратили час, а компанія — час і гроші на агентство.

HR не може відповісти на незручні запитання. Ваше завдання — не тільки відповідати, а й запитувати. Потрібно дізнаватися про все, що стосується вас у компанії: графік, зарплата, формат узгодження роботи, наявність стажування.

Розкажіть, як ви працюєте: чи потрібна вам трудова книжка або мені зареєструватися як приватний підприємець?

Буває, що потрібно працювати після 8 вечора? Чи є за це премії?

Як часто люди залишають штат? Чому йдуть?

А можна подивитися приклад трудового договору?

Чи можу я взяти лікарняний, відпустку? Які соціальні виплати передбачені?

Рекрутер зобов'язаний відповідати на ці запитання. Вони не захищені корпоративною таємницею і забороною керівника. Якщо на запитання про зарплату немає жодної відповіді — вас можуть обдурити. Написати в договорі іншу суму, частину поставити бонусами без щомісячної виплати.

Починайте працювати, усі документи оформимо наступного понеділка. Пропозиція почати зараз без працевлаштування — пастка.

Керівники можуть маніпулювати стажуваннями: брати кандидата на 2-4 тижні - на один проект. А після попрощатися з кандидатом і наймати нового. Компанія отримує безкоштовний конвеєр співробітників.

Не виключено, що це реальні проблеми з відділом кадрів: бухгалтер у відпустці, керівник у відрядженні, підписати договір нікому. Тоді краще перепитати нових колег: «Це вперше чи увійшло у звичку компанії?»

Безкоштовний випробувальний термін. Іноді недобросовісні роботодавці пропонують працювати, як на стажуванні. Це не правильно.

У статтях 24-28 Кодексу законів про працю України передбачено, що випробувальний термін обговорюється в трудовому договорі. Якщо є підписаний договір — у ньому пункт про зарплату. 

Тривалість випробувального терміну — не більше 3 місяців. Далі кандидата або звільняють, або працюють далі.

У компанії немає правил спілкування, узгодження роботи. Ви потрапили або на варіант без кар'єрного зростання, або на стартап.

У першому варіанті колективу немає діла до правил: можлива нецензурна лексика в чатах і веселощі без роботи. Десять кіл правок, щоб відтягнути час — норма. У такій компанії мало професійного зростання, як і особистісного: люди роблять рутину без ентузіазму. 

У другому варіанті люди нещодавно створили компанію. Це нормально, що в штаті 5-10 осіб неформальне спілкування — як у родині. Люди разом створюють проект. Він для них, як дитина.

Кандидатові краще перевірити стартап на реєстрацію –- щоб працевлаштування було законним. Ще щоб було фінансування. Іноді люди відкривають стартапи і чекають інвесторів, а людям не платять гроші. Будують бізнес на обіцянках.  

=============================================================

Як самостійно перевірити компанію на порядність в Україні та за кордоном.

 

Відгуки про роботодавця від співробітників і клієнтів. Без негативних не обійтися. Могли замовити конкуренти. Або людина не зійшлася характером із керівником і на емоціях написала відгук. Але якщо таких більше, ніж позитивних — привід задуматися.

Соцмережі компанії. Навіть стартапи зараз реєструють соцмережі: розповісти про себе, знайти інвестора і перших клієнтів. Почніть із LinkedIn. Подивіться, чи є в них пости, спілкування. Якщо компанія активно веде соцмережі — хоч і невелика, але ознака довіри. 

Перевірте реєстрацію. Щоб працювати за законом, усім потрібна реєстрація: як компанії з 5-річним досвідом, так і стартапу. В Україні — номер у реєстрі компаній. 

Як знайти: 

  • Зареєструйтеся на сайті Youcontrol.

  • Вгорі виберіть локацію компанії — Україна або одну з країн Європейського союзу.

  • Введіть назву компанії у верхньому рядку і натисніть Enter.

==============================================================

 

Якщо в картці зелений напис «Active» — усе добре. Компанія працює за законною реєстрацією. 

 

Альтернативний варіант — перевірити компанію в extract.co. На сайті зібрані IT-компанії за галузями та країнами. Якщо назва компанії є в списку — можна довіряти. 

Якщо просять виконати тестове завдання

Для вакансій, на кшталт дизайнера чи програміста, часто просять виконати тестове завдання. Так роботодавець перевіряє вміння кандидата та портфоліо. Ще порівнює заявку з іншими, щоб обрати найкращу.

Під маскою тестового завдання може ховатися обман.

Пропонують безкоштовно зробити великий проект. Наприклад, дизайн логотипу з мокапами — роботи на 2-3 дні мінімум. Або намалювати ілюстрацію за детальним технічним завданням, зверстати сайт. 

Роботодавець шукає безкоштовну робочу силу. Після здачі проекту — прощається і набирає інших кандидатів на інше тестове. Не виключено, що тестове виявиться реальним завданням у компанії.

Перевірити роботодавця легко: за відгуками в соцмережах, на інших сайтах. Можна запитати співробітника компанії в LinkedIn.

Тестове завдання довго погоджують. А якщо просять внести правки, зробити інший варіант — людиною маніпулюють. Поки кандидат витрачає час, на ньому роблять гроші.

Якщо тестове завдання велике — воно оплачується. Ще вступне має займати 1-2 години роботи. Це достатньо, щоб на практиці зрозуміти — підходить кандидат для завдань компанії чи ні. Але так буває тільки в ідеальному світі.

Обережно ставтеся до тестових завдань. Якщо не впевнені — перепитайте співробітників компанії. Вони точно є в LinkedIn.

Якщо частину зарплати пропонують поза договором

Наприклад, 40% у вигляді премій або бонусів. Клієнт так чинить у двох ситуаціях: або не платить податки, або хоче підстрахуватися. 

Ніхто не скасовував систему штрафів за системою бонусів. Законом заборонено штрафувати на гроші із зарплати. Недобросовісний роботодавець навмисно пише в договорі іншу зарплату — меншу. А якщо кандидат виконує проєкт повільно або з частими правками — позбавляє бонусів. На бонуси штрафувати не заборонено, бо такої системи в законах немає.

Завжди запитуйте про зарплату на інтерв'ю:

Як розраховується? - повинна двічі на місяць, якщо за трудовим договором. Для приватних підприємців встановлюється контрактом.

Скільки вказано в договорі? Чи співвідноситься цифра з обумовленою ставкою?

Чи бувають затримки з виплат? Чому?

Якщо такі запитання незручні для керівництва — дивіться розділ про співбесіду.

Резюме

Отримати хорошу роботу легко. Дотримуйтеся двох правил.

Питайте та перевіряйте

А про що питати і що перевіряти ви знаєте.


У Комп'ютерній Академії IT STEP навчаємо програмістів, фахівців із кібербезпеки, аналітиків, маркетологів, дизайнерів. Якщо хочете приєднатися — переходьте на сторінку курсів Академії.Автор:

IT STEP Academy

Редакція IT STEP Academy

Дизайн

3D візуалізатор - професія майбутнього

Сучасний світ став візуальним, а тривимірна візуалізація – невід'ємною частиною нашої епохи. Пам'ятаєте останній раз, коли ви бачили реалістичне зображення будівлі, інтер'єру або продукту до його створення? Це була 3D візуалізація, і вона грає велику роль у нашому житті. 3D візуалізатор – це той, хто створює цю магію.

Сучасний світ став візуальним, а тривимірна візуалізація – невід'ємною частиною нашої епохи. Пам'ятаєте останній раз, коли ви бачили реалістичне зображення будівлі, інтер'єру або продукту до його створення? Це була 3D візуалізація, і вона грає велику роль у нашому житті. 3D візуалізатор – це той, хто створює цю магію.   Мистецтво 3D візуалізації проникає у багато сфер нашого життя. Від архітектури і дизайну інтер'єру до реклами та промислового проектування – скрізь можна знайти сліди роботи 3D візуалізаторів. Ми розглянемо, які завда

ШАГ логотип

Soft-skills

Як знайти роботу junior спеціалісту без досвіду роботи

Пошук роботи для фахівців у сфері інформаційних технологій завжди залишається актуальним питанням. Безліч новачків, які мають певні знання та навички в IT, стикаються із завданням: як розпочати кар'єру, не маючи досвіду роботи. Ринок IT надає безліч можливостей для джунів, які прагнуть застосувати знання на практиці.

Пошук роботи для фахівців у сфері інформаційних технологій завжди залишається актуальним питанням. Безліч новачків, які мають певні знання та навички в IT, стикаються із завданням: як розпочати кар'єру, не маючи досвіду роботи. Ринок IT надає безліч можливостей для джунів, які прагнуть застосувати знання на практиці.   Однак, незважаючи на потребу компаній у нових спеціалістах, пошук роботи для junior'ів без досвіду може стати певним викликом при конкуренції з досвідченішими кандидатами. Також, не завжди просто зрозуміти, які компетенції

ШАГ логотип

Soft-skills

10 кращих технік тайм-менеджменту для айтішника

Ефективне управління часом є однією з ключових навичок, необхідних айтішникам для успішної роботи в швидкому та динамічному світі інформаційних технологій. В індустрії, де терміни жорсткі, проекти багатозадачні, а вимоги до продуктивності високі, уміння ефективно планувати, організовувати та контролювати свій час стає невід'ємною частиною успіху.

Ефективне управління часом є однією з ключових навичок, необхідних айтішникам для успішної роботи в швидкому та динамічному світі інформаційних технологій. В індустрії, де терміни жорсткі, проекти багатозадачні, а вимоги до продуктивності високі, уміння ефективно планувати, організовувати та контролювати свій час стає невід'ємною частиною успіху.   У нашій статті ми представимо вам 10 найкращих технік тайм-менеджменту, спеціально підібраних для айтішників. Ви дізнаєтеся про різні стратегії, які допоможуть вам оптимізувати використ�

ШАГ логотип

SMART - цілі: найкращий помічник у плануванні для програмістів

Для успіху у програмуванні потрібні не тільки технічні навички, а й уміння ефективно керувати своїми завданнями та цілями. У цій статті ми поринемо у світ SMART-цілей та розглянемо, як програмісти можуть використовувати цей підхід для підвищення продуктивності та професійного розвитку.

Для успіху у програмуванні потрібні не тільки технічні навички, а й уміння ефективно керувати своїми завданнями та цілями. У цій статті ми поринемо у світ SMART-цілей та розглянемо, як програмісти можуть використовувати цей підхід для підвищення продуктивності та професійного розвитку.   Знайомство з концепцією SMART-цілей SMART - це акронім, який описує основні характеристики ефективної мети: Specific (конкретна), Measurable (вимірна), Achievable (досяжна), Relevant (пов'язана з поточними завданнями та цілями) та Time-bound (обмежена за часом). Кожен із цих аспектів �

ШАГ логотип

Набір триває

ІТ-освіта для дітей 7-14 років - це можливість допомогти їм обрати свою професію в майбутньому🧑‍💻 Встигніть забронювати місце в групі!

Детальніше

ІТ для дітей

Хочете, щоб дитина розпочала кар’єру в IT? Не обов’язково чекати завершення навчання у школі

Детальніше

ІТ-освіта

Стартував новий набір на навчання, встигни забронювати місце у групі

Детальніше

Цей сайт використовує Cookies

Політика конфіденційності